اعزام کلینیک های سیار دندانپزشکی به مناطق محروم، گامی دیگر در اجرای طرح تحول نظام سلامت

همزمان با نخستین روز هفته دولت و نگاه طرح تحول نظام سلامت به نقاط محروم و نیازمند، اولین کلینیک سیار دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ارائه خدمات دندانپزشکی به مردم حاشیه شهر و روستاهای محروم با حضور دکتر خدایی قائم مقام رییس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی، دکتر بهرامی معاون بهداشتی دانشگاه، دکتر رمزی مدیر کل بیمه سلامت و به میزبانی اداره آموزش و پرورش ناحیه تبادکان و با حضور معاون سلامت و تربیت بدنی آموزش و پرورش استان مورد بهره برداری قرار گرفت.

ستاد مرکزی حرکت های داوطلبانه خدمات دندانپزشکی در حوزه مشارکت های اجتماعی دانشگاه در پی واگذاری سه دستگاه یونیت سیار از سوی اداره کل خیرین معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری واحد بهداشت دهان و دندان معاونت بهداشتی دانشگاه، کلینیک های سیار دندانپزشکی را به منظور ارائه خدمات رایگان در حاشیه شهرها و روستاهایی که امکان دسترسی مردم به  خدمات دندانپزشکی مشکل است را افتتاح کرد.

دکتر خدایی خاطر نشان کرد: در مرحله نخست این طرح سه دستگاه کلینیک سیار به دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحویل داده شده است که قرار است خدماتی از جمله معاینه، آموزش بهداشت، وارنیش فلوراید، فیشور سیلانت، پرکردن دندان، پالپوتومی، جرم ‍‌گیری و کشیدن دندان را ارائه نمایند.

وی ضمن تاکید بر مشارکت خیرین در این طرح جهت استمرار این حرکت خداپسندانه و جهادی، اظهار امیدواری کرد تا پایان سال تعداد یونیت های سیار دندانپزشکی جهت ارائه خدمات به نیازمندان افزایش پیدا کند که خوشبختانه با حضور خیرین نیک اندیش در این مراسم، جناب آقای کلاهان رییس مجمع خیرین سلامت مشهد و سرکار خانم مهندس حیدریان رییس شورای مشارکت های زنان استان خراسان رضوی اعلام آمادگی کردند که یک دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی دیگر به این ناوگان اضافه نمایند.

قائم مقام رییس دانشگاه در حوزه مشارکت های اجتماعی اظهار داشت اجرای این طرح گامی موثری در ارتقاء سلامت دهان و دندان می باشد و از آن به عنوان یک فرصت مناسب جهت ارائه خدمات به نقاط محروم و تیم سیار یاد کرد. در اجرای این طرح کودکان، مادران باردار و ساکنان مناطق محروم از اولویت در ارائه خدمات برخوردار خواهند بود.

مدیریت اجرای این طرح با حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت و معاونت بهداشت دانشگاه است و از توان دندانپزشکان داوطلب و خیرین سلامت در قالب حرکت های جهادی استفاده خواهد شد.

گفتنی است کلینیک های سیار دندانپزشکی دارای تمام امکانات و تجهیزات دندانپزشکی و مجهز به سیستم GPS است و در حال حاضر در سه نقطه در حاشیه شهر شامل منطقه توس، منطقه حر و منطقه جاده سیمان مستقر شده است و در مناطق محروم تمامی خدمات با اولویت گروه هدف به طور رایگان ارئه می شود.