اخبار ویژه
IMAGE
وزیر بهداشت، در اجلاس اجتماعی شدن سلامت کلان‌منطقه ۱۰ کشوری: هر تصمیم و پروژه ملی باید پیوست سلامت داشته باشد
وزیر بهداشت: پای نهادن در امور و مشاغلی که مرتبط با مردم، اجتماع وکارهای خیر است، انسان را ترغیب می‌کند تا در این امور گام برداشته و فعالیت کند و از این مسیر... ادامه مطلب...

 غلامحسن خدایی ۳۷ سال سابقه خدمت در نظام سلامت را دارد و این روزها هم قائم‌مقام مشارکت‌های اجتماعی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد است. با او درباره فعالیت‌های معاونت اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 

معاونت اجتماعی دانشگاه شما، فعالیت‌های اجتماعی خودش را در کدام بخش فعال‌تر کرده است؟

بحث فعالیت‌های معاونت‌های اجتماعی از مواردی است که در نظام سلامت ما مغفول‌ مانده است. ۷۵ درصد عوامل تاثیرگذار بر سلامت، اجتماعی است و ما برای مدیریت این عوامل، در سه محور برنامه‌های‌مان را انجام می‌دهیم. یکی بحث مشارکت سایر بخش‌های توسعه بر سلامت است که در کارگروه سلامت و امنیت غذایی پی‌گیری می‌شود و سندهای مرتبط با این کارگروه، سند جامع توسعه سلامت استان، سند بیماری‌های غیرواگیر و سند امنیت غذایی است. مشکلات و مسائل هم از این کارگروه پی‌گیری می‌شود. از حوزهای دیگر، بخش مشارکت مردمی است. این بحث، ابعاد مختلفی دارد. ما برای این که بتوانیم این فکر را در جامعه ایجاد کنیم، به ساختار نیاز داشتیم. براساس این تفکر در دانشگاه خودمان هم ۴۱ درمانگاه و بیمارستان فعال داریم. ۱۵ موسسه حمایتی نیز در حوزه سلامت داریم که این‌ها هم عمدتا در زمینه رفع نیازهای بیماران و کمک در توسعه فضاهای فیزیکی کمک می‌کنند. بحث دیگر، توسعه سمن‌های سلامت است. حیطه بیماری‌ها آن قدر زیاد شده است که کمک مردم را می‌طلبد. ما در خراسان، ۵۲ سازمان مردم‌نهاد داریم که خدمات خیلی خوبی هم ارائه می‌دهند؛ بدون کمک از سمت دولت. حوزه دیگر، بحث مولفه‌های موثر بر سلامت است که عمدتا از جنس اندیشه‌سازی است. مبانی مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت در حوزه‌های اجتماعی ما  بسیار ضعیف است. ما می‌خواهیم قبل از هر چیزی، فرهنگ‌سازی کنیم و برای همین در قالب کمیته اس‌دی‌اچ و تدوین منابع آموزشی و اطلاع‌رسانی به مدیران اقدام می‌کنیم تا زمینه‌های فراهم شود تا در بحث آسیب‌های اجتماعی اجرایی کنیم.

معاونت اجتماعی شما در بخش خیرین چه اقداماتی داشته است و تعاملات شما با خیرین چگونه است؟

خیرین پیشتاز از ما هستند. باید تعاملات‌مان را با یکدیگر بیشتر کنیم زیرا عمدتا با نگاه اجتماعی، بحث خیرین را پی‌گیری می‌کنیم. وضعیت بیمار طوری است که از جهات مختلف در مشکل است، موسسات خیریه بیمارستان ما در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و نیازهای اولیه خانواده فرد را پی‌گیری می‌کنند. این حتی می‌تواند به بهبود سریع بیمار کمک کند.

تاسیس معاونت اجتماعی چه کمکی به بهبود شرایط اجتماعی و سلامت کرده است؟

قبل از تشکیل معاونت اجتماعی، دغدغه‌های اجتماعی کار کردن در این زمینه وجود داشت اما این دغدغه هیچ وقت مصداق عملی پیدا نکرد. با وجود معاونت اجتماعی، ما هم در سطح سازمان‌های مردم‌نهاد و سطوح دیگر، اندیشه دیگری ایجاد کردیم. سند توسعه سلامت استان بر این اساس نوشته می‌شود.

شما به‌عنوان معاونت اجتماعی با سمن‌های سلامت چه تعاملاتی دارید؟

سمن‌های سلامت قبل از تشکیل معاونت، جایگاهی نداشتند و نگاه به آن‌ها، نگاه تقابلی بود نه یک نگاه تعاملی. در حال حاضر با جلسات مختلف، از این سازمان‌ها حمایت می‌شود. این‌ها باعث شده است که هم سمن‌ها همدیگر را بشناسند و هم اینکه معاونت‌های ما، با سمن‌ها همکاری کنند.

وضعیت شهر خودتان از نظر شاخص‌های بهداشت و درمان و پیش‌گیری چگونه ارزیابی می‌شود؟

خراسان به لحاظ وضعیت خاص، همیشه شاخص میانگین کشوری را دارد. ما در بحث سلامت کودکان و مادران، آمار خوبی داریم و از نظر آسیب‌ها، جزو چند استان اول هستیم. برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است که آسیب‌ها را کم کنیم که یکی از اولویت‌های ما در معاونت است. امیدوارم همه مسئولین نظام سلامت با توجه به برنامه وزارت در اجتماعی کردن سلامت، به عنوان یک تکلیف بحث سلامت را پی‌گیری کنند. امیدواریم در کنار یکدیگر با اصلاح اندیشه‌های‌مان و باور به این که امروزه سلامت مردم به دست خودشان است، سلامت آن‌ها را تامین کنیم.

مهربانی
IMAGE
اهدای عضو به ۴ بیمار زندگی دوباره بخشید
شنبه, 10 آذر 1397
اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موجب نجات و ادامه زندگی چهار بیمار نیازمند به عضو شد.... ادامه مطلب...
IMAGE
نوجوان مرگ مغزی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید
شنبه, 10 آذر 1397
اهدای اعضای نوجوان مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد موجب نجات و ادامه زندگی سه بیمار نیازمند به عضو شد.... ادامه مطلب...