اخبار ویژه
IMAGE
پیام وزیر بهداشت؛ اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت جامعه است
اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی ترین حلقه های تامین سلامت جامعه است دکتر هاشمی در این پیام، با بیان این‌ که اجتماعی شدن سلامت یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های تامین سلامت... ادامه مطلب...

دکتر غلامحسن خدایی:مسولیت سلامت با کیست؟

وزارت بهداشت دولت یازدهم در اقدامی بسیار مثبت، ایجاد معاونت اجتماعی را در برنامه خود قرار داد و اکنون این معاونت تلاش دارد تا سلامت را امری همگانی و مسئولیت آن را برعهده همه سازمان ها قرار دهد. ایده و باور اصلی معاونت اجتماعی این است که موضوع سلامتی، امری پیچیده و فرا بخشی است.

 38 سال قبل مبحث مهم «بهداشت برای همه و همه برای بهداشت» در کشور با تکیه بر چهار اصل

⚡️ عدالت اجتماعی،

 ⚡️ مشارکت مردمی،

⚡️ هماهنگی بین بخشی

⚡️ و استفاده از تکنولوژی مناسب آغاز به کار کرد.

 

 در این مدت در کشور، در زمینه  اصل چهارم ، قدامات بسیار خوبی مانند تربیت نیروی انسانی، توسعه مراکز بهداشتی درمانی، احداث بیمارستان ها، تهیه تجهیزات و دارو و ... انجام شده که کاهش مرگ و میر کودکان، مادران و افزایش امید به زندگی را  نیز به دنبال داشته است.

 

با این حال، در طول سال های پس از انقلاب؛ به تعاملات و همکاری  های بین بخشی و ظرفیت جامعه برای اقدام و عمل در جهت کاهش نابرابریها در سلامت و  نیز مشارکت مردمی   آنگونه که باید، توجه نشد و پیامدهای این غفلت اکنون قابل مشاهده است.

 

 البته در این میان موفقیت های بسیار خوبی در کاهش بیماری های  واگیر در کشور حاصل شده؛ اما کم توجهی به اصل هماهنگی بین بخشی بعضا موجب هدر رفتن  منابع کشور، فقیر شدن دولت و مردم و کاهش کیفیت زندگی مردم شده است.

 

 بر اساس آمار اعلام شده اختلالات روانی درجمعیت بزرگسال اولین عامل سالهای عمر ازدست رفته و زندگی ایرانیان شناخته می شود و بر طبق این آمار  23.6. درصد جمعیت بزرگسال مردم ایران به انواع دچاراختلالات روانی هستند.

دکتر خدایی رشد اختلالات روانی را به دلیل بی توجهی به سلامت همه جانبه انسان ها و تاکید بر ابزارها دانست و گفت: امروزه مشخص شده است برای تامین و حفظ سلامت مردم ، نقش  وزارت بهداشت 25 درصد و نقش مردم وسایر سازمان ها 75 درصد می باشد و این یعنی باید همراه با برنامه تحول سلامت در حوزه های درمان، بهداشت و آموزش،  تحولی مهم تر در حوزه اجتماعی صورت بگیرد.

 

از آنجا که امروزه الگوهای ناخوشی و ماهیت اختلالات سلامتی و  نیازهای جامعه تغییر کرده است، ضروری است  در برنامه ها و سیاست های معطوف به سلامتی، نیز تجدید نظر شود. به نظر می رسد اجرای برنامه های سابق برای حل مشکلات سلامتی مردم کافی نبوده است. از این رو، اقدام وزارت بهداشت درخصوص راه اندازی ساختار جدیدی به نام معاونت اجتماعی با هدف کلی ِاجتماعی کردن سلامت، یک نوآوری راهبردی بوده است.

 

 محصول نهایی فعالیتهای معاونت اجتماعی، از جنس «باور و فرهنگ» خواهد بود.

 

ازطرفی باورمندی مدیران بخش های مختلف جامعه - اعم از بخش عمومی، خصوص و مدنی- به اینکه هر یک از آنها در تبیین وضعیت سلامت جامعه نقش و سهم دارند. همچنین ارتقا فرهنگ خودمراقبتی در بین مردم و ترویج رفتارهای صحیح بهداشتی برای داشتن جامعه ای سالم و افرادی سالم در هر چهار بعد جسمانی، روانی و اجتماعی ومعنوی لازم و ضروری است.

 

 گاها ما فکر می کنیم با توسعه تمامی امکانات و تجهیزات می توانیم سلامت جامعه را تامین کنیم؛ در حالی که شواهد موجود در جهان نشان می دهد که باید برای سلامتی به دنبال توسعه روابط بین سازمانی  و نیز جلب همکاری و مشارکت مردمی بود.

 

لذا ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت دولت یازدهم به عنوان حرکتی استراتژیک و ایده ای نوآورانه می باشد و باید تلاش کنیم تا فکرها را در مسوولان  و نیز مردم  تغییر دهیم و بر مبنای آموزه های دین اسلام، اندیشه ها را به سوی سلامتی بعنوان بالاترین خیر وامانتدالهی هدایت کنیم.

 

بدین منظوروجود ومسولیت عمده کارگروه سلامت و امنیت غذایی در حقیقت  تغییر فرهنگ مدیران در کشور است مدیرانی که می توانند با داشتن تفکری سلامت محور به ایجاد یک همکاری جمعی کمک کنند.

 

زیراخداوند در قرآن کریم می فرمایند.... یقیمون الصلوه ومما رزقناهم ینفقون....« یک دست به سوی خدا  و یک دست به سوی کمک مردم داشته باشید زیرا انفاق تنها از طریق پول نیست بلکه گران سنگ تر از همه فکر نیک اندیشانه داشتن  است» و بر این اساس ما باید بیش ازهمه  بر روی فکرها تاثیر گذاری داشته باشیم.

 

مهربانی
IMAGE
اهدای اعضای کودک ۵ ساله مرگ مغزی به دو بیمار نیازمند در ...
سه شنبه, 06 شهریور 1397
اهدای اعضای کودک ۵ ساله مرگ مغزی   اعضای کودک ۵ ساله مرگ مغزی، به نام نازنین ‌زهرا رستمی، به دو بیمار نیازمند... ادامه مطلب...
IMAGE
نوجوان مرگ مغزی به ۵ بیمار زندگی دوباره بخشید
شنبه, 20 مرداد 1397
اهدای اعضای جوان مرگ مغزی در داتشگاه علوم پزشکی مشهد، موجب نجات و ادامه زندگی ۵ بیمار نیازمند به عضو شد. مسئول... ادامه مطلب...