• رونمایی از سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر استان

  • images/healthcharity/slideshow/eslidehoseini/eslid4.jpg

    افتتاح 2واحد بهداشتی و درمانی به نام دکتر ملک افضلی و دکتر خدایی در اسفراین

  • نشست حوزه معاونت اجتماعی با رئیس دانشگاه

منوی اصلی

یادآوری
IMAGE
مجمع استانی سلامت خراسان رضوی
پنج شنبه, 24 اسفند 1396
برگزاری مجمع سلامت استان 23 فروردین ماه 1397 با حضور وزرای محترم کشور، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معاون اجتماعی... ادامه مطلب...

وزیر بهداشت با بیان اینکه روسای دانشگاه‌ها در اجتماعی کردن سلامت نقش موثری دارند، گفت: باید افرادی را یافت که با انسان‌دوستی علاقه به فعالیت در حوزه اجتماعی دارند و دست دولت را هم می‌گیرند.

 دکتر سیدحسن هاشمی در نشست مشترک معاونت اجتماعی و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: واقعیت این است که وزیر بهداشت مسئول بهداشت و درمان کشور، آموزش علوم پزشکی و در استان‌ها نیز روسای دانشگاه‌ها، بیش از اینکه وظیفه ساخت و ساز، تهیه دارو، تامین پزشک و خانه بهداشت و مسائلی از این قبیل را داشته باشند، باید در جلب مشارکت افرادی که در سلامت مردم اثرگذار هستند، تلاش کنند.

 

دکتر هاشمی با تاکید بر ایفای نقش فعال روسای دانشگاه‌ها و مسئولین بهداشت و درمان کشور در اجتماعی کردن سلامت، افزود: اینکه در لاک خود فرو برویم و گمان کنیم هنرمندی به خرج می‌دهیم، راه به جایی نمی‌برد، در بین روسای دانشگاه‌ها هستند روسایی که در عین پرتلاش بودن و صرف وقت بسیار برای خدمت در همان چهاردیواری دانشگاه می‌مانند، این فایده ندارد و بالعکس، روسایی هم وجود دارند که روابط عمومی خوبی دارند و توانستند علاوه بر دو دست خود ده‌ها دست دیگر را به یاری بطلبند.

 

وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی که طرح تحول سلامت انتخاب و اجرا شد هنرمندی همه ما را نشان داد که توانستیم این طرح را به مرحله اجرا برسانیم و بقیه را با آن همراه کنیم، به‌طوری‌که آنها تصور کردند صاحب کار خودشان هستند و بر این باور بودند که طرح تحول به تمام دولت مربوط است و امروز شاهد آن هستیم که رئیس جمهور، دکتر نوبخت، دکتر کرباسیان و سایرین به اندازه ما برای طرح تحول سلامت تعصب دارند و آنهایی که این تعصب را ندارند حاکی از ضعف ماست که نتوانستیم آنها را همراه کنیم.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه روسای دانشگاه‌ها در استان‌ها از توان خوبی برای همراه کردن بقیه با اهداف طرح تحول سلامت، در راستای اجتماعی کردن سلامت برخوردار هستند، تصریح کرد: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئول جان و سلامتی مردم هستند و وظایف مختلف با ابعاد متنوع به مردم ارائه می‌دهند و با روسای دانشگاه‌های وزارت علوم متفاوت هستند.

 

وزیر بهداشت گفت: اگر استانداران با روسای دانشگاه‌ها رابطه متفاوتی را برای خود تعریف کرده باشند و تصور کنند بیش از روسای دانشگاه‌ها آنها مسئول سلامت مردم استان هستند، بیشتر از روسای دانشگاه‌ها آنها تلاش خواهند کرد، اینجاست که روسای دانشگاه‌ها باید بدانند کار بزرگی را انجام داده‌اند و موفق شده‌اند و آنچه در این دوره از معاونت اجتماعی انتظار می‌رود، این است که این امر محقق شود و اگر یک استاندار این موقعیت را پیدا کرد معاونت اجتماعی توانسته کار خود را پیش ببرد و از طرفی زمینه اجتماعی سلامت نیز مهیا می‌شود و پیرو آن مردم، آموزش و پروش، نهادهای فرهنگی، وزرشکاران و هنرمندان هم تاثیر می‌پذیرند؛ خوب است در این بخش کار شود زیرا سود آن برای سلامت مردم با سایر اقداماتی که انجام می‌دهیم قابل مقایسه نیست و هزینه آنچنانی هم ندارد بنابراین باید به آن اهمیت داده شود.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه امروزه مردم به سلامتی خود حساس‌تر شده‌اند، افزود: امروزه مردم به مسائل بهداشتی اهمیت بیشتری می‌دهند و نسبت به سلامتی خود بی‌تفاوت نیستند، بنابراین می‌توانیم این حساسیت را عمق ببخشیم و بر دانسته‌های آنها بیفزاییم.

 

وزیر بهداشت گفت: هدف اصلی دوستان ما در وزارت بهداشت این است که روسای دانشگاه‌ها را به ایجاد ارتباط سازنده با سایر دستگاه‌ها و مسئولین حساس کنند و این موضوع برای کارنامه یک وزیر، معاون یا رئیس دانشگاه بسیار ارزشمند است و امیدوارم سالی که در پیش است از این جهت سال خوبی باشد و شاهد کارهای ارزشمندی باشیم.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر فرصت خوبی برای یاری طلبیدن و همکاری گرفتن از سایر بخش‌ها و دستگاه‌ها در زمینه سلامت مهیا است، گفت: در حال حاضر هم دولت و هم سایر وزارتخانه‌ها به‌خصوص وزارت کشور دید مثبتی به حوزه سلامت داشته و در این راستا اعلام آمادگی کرده و یا برای کمک پا پیش گذاشته‌اند، لذا روسای دانشگاه‌ها نیز باید از این فرصت نهایت بهره را ببرند و از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند، چرا که اگر رئیس دانشگاه خودش مسائل مربوط به سلامت را جدی بگیرد، استاندار نیز با او همراه خواهد شد.

 

دکتر هاشمی در پایان اظهار کرد: بنابراین معاونت اجتماعی تنها بر پاشنه خیرین نمی‌چرخد و فقط آنها را هدف قرار نمی‌دهد، بلکه می‌توان افرادی را یافت که با انسان‌دوستی علاقه به فعالیت در حوزه اجتماعی دارند و دست دولت را هم می‌گیرند؛ از این قبیل انسان‌ها کم نیستند و می‌توان آنها را یافت تا نقش‌آفرین باشند.

یادداشت
IMAGE
اجتماعی شدن نظام سلامت: چالش‌ها و راهکارها
سه شنبه, 10 بهمن 1396
دکتر حسین ملک افضلی استاد اپیدلوژی و آمار و مشاور معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم: تکتم... ادامه مطلب...
IMAGE
بیانیه مجمع استانی و شهرستانی سلامت
سه شنبه, 23 آبان 1396
بیانیه مجمع استانی و شهرستانی سلامت دکتر سید جواد حسینی معاون اجتماعی، سیاسی و امنیتی و رئیس کارگروه تخصصی... ادامه مطلب...
IMAGE
خیرین پیشتاز از ما هستند، گفت‌وگو قائم‌مقام مشارکت‌های اجتماعی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد
یکشنبه, 26 آذر 1396
 غلامحسن خدایی ۳۷ سال سابقه خدمت در نظام سلامت را دارد و این روزها هم قائم‌مقام مشارکت‌های اجتماعی رییس... ادامه مطلب...
IMAGE
روز جهانی اتیسم و مسولیت همگانی
دوشنبه, 28 اسفند 1396
  روز دوم آوریل که در ایران با نام روز طبیعت یا همان سنت «سیزده‌بدر» نامگذاری شده است، چند سالی است که یک روز... ادامه مطلب...
IMAGE
مجامع سلامت فرصتی برای عمومی کردن گفتمان اجتماعی شدن سلامت
یکشنبه, 01 بهمن 1396
 دکتر غلامحسن خدایی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص برگزاری مجمع های شهرستانی و استانی سلامت گفت: بر اساس مصوبه... ادامه مطلب...